Svi znamo da je opuštanje uz hladno pivo ili čašu crnog vina tokom praznika pravi užitak. Većina nas takođe zna da alkohol treba konzumirati umjereno.
Ali, šta je sa osobama koje imaju dijabetes tipa 2? Da li alkohol i dijabetes mogu ići zajedno, ili ga treba potpuno izbjegavati?
U ovom članku razgovaraćemo o uticaju alkohola na dijabetes. Saznajte koji rizici dolaze s konzumacijom alkohola, koliko alkohola je sigurno, i da li različita pića imaju različite efekte.
Dijabetes i konzumiranje alkohola
Generalno gledano, alkohol i dijabetes nisu idealna kombinacija. Alkohol obično sadrži dosta kalorija, a može imati i drastičan uticaj na nivo šećera u krvi. Hajde da vidimo šta se dešava kada osoba s dijabetesom konzumira alkohol.
Efekti alkohola na dijabetes tipa 2
Evo šta se dešava u tijelu osobe s dijabetesom tipa 2 kada konzumira alkohol:
Umjerene količine alkohola mogu povećati nivo šećera u krvi, dok prekomjerne količine mogu izazvati njegov pad. Alkohol ozbiljno utiče na nivo šećera, što znači da je mnogo teže kontrolisati i održavati stabilne vrijednosti glukoze dok pijete.
Pivo i slatka vina sadrže mnogo ugljenih hidrata. Osobe s dijabetesom tipa 2 moraju paziti na unos ugljenih hidrata jer visok sadržaj može uzrokovati porast šećera u krvi. Zbog toga pivo i slatka vina nisu dobar izbor za dijabetičare.
Alkohol može povećati apetit. Ako prečesto jedete prekomjerne količine hrane, možete se udebljati, što dodatno komplikuje stanje kod dijabetičara.
Alkohol može smanjiti djelovanje ljekova za dijabetes.
Smjernice za konzumiranje alkohola kod osoba s dijabetesom
Evo nekoliko savjeta kako možete uživati u piću bez previše brige o nuspojavama, ako imate dijabetes. Naravno, svaki slučaj je drugačiji, pa se uvijek pridržavajte savjeta svog ljekara:
Muškarci ne bi trebalo da piju više od dva pića dnevno, a žene više od jednog.
Alkohol konzumirajte uz obrok ili užinu.
Pijte polako – na taj način ćete i više uživati.
Izbjegavajte slatke koktele i likere jer mogu naglo podići nivo šećera u krvi.
Uvijek miješajte jaka pića s vodom ili niskokaloričnim napicima.
Ostanite hidrirani dok pijete. Voda će vam pomoći da se osjećate bolje.
Izbjegavajte nezdravu hranu uz piće – biranje zdravih opcija može minimizirati negativne efekte.
Pijte alkohol samo kada su vam nivoi šećera stabilni. Konzumiranje alkohola dok vam je šećer već visok može pogoršati nuspojave.
Dobra pića za osobe s dijabetesom
Iako alkohol nije idealan izbor za osobe s dijabetesom tipa 2, povremeno možete uživati u piću, posebno ako odaberete neka od ovih opcija pogodnih za dijabetes.
Light pivo
Light ili pivo s niskim sadržajem ugljenih hidrata obično sadrži oko 3-6 grama ugljenih hidrata, što ga čini sigurnijom opcijom od običnog piva.
Vino
I crno i bijelo vino povezani su s boljim zdravljem srca i osjetljivošću na insulin, pa u umjerenim količinama mogu biti korisni. Međutim, prekomjerna konzumacija može dovesti do hipoglikemije.
Žestoko piće s dodatkom
Piće s malo kalorija, poput žestokog alkohola s niskokaloričnim dodatkom, može imati vrlo malo ugljenih hidrata. To je odlična alternativa slatkim koktelima ili slatkim vinima.
Bloody Mary
Bloody Mary se pravi od votke i soka od paradajza. Ako koristite sok s niskim sadržajem natrijuma i dodate štapić celera, ovo piće sadrži oko 15 g ugljenih hidrata.
Kokteli bez šećera
Napravite svoje koktele bez šećera koristeći zamjene poput stevije i niskokaloričnih dodataka. Dodajte bobičasto voće ili kriške citrusa kako bi bili još zdraviji.
Pronađite svoju ravnotežu!
Ipak su praznici. Zaslužujete da uživate – samo budite mudri u svojim izborima!