CuraLife je tu da vam pomogne da ostanete zdravi, kako biste mogli uživati u onome što je zaista važno – proslavi praznika sa svojim voljenima!
Zimski praznici donose puno druženja – vrijeme provedeno s porodicom i prijateljima, razmjena poklona i uživanje u ukusnoj hrani i piću. Međutim, za osobe sa dijabetesom, odoljeti svim specijalitetima i alkoholnim pićima na proslavama i okupljanjima može biti pravo iskušenje. Ovo može biti dovoljno teško da biste poželjeli prespavati praznike do Nove godine.
Ove godine ne morate bježati ili strahovati od prejedanja. Pripremili smo listu savjeta šta raditi, a šta izbjegavati kako biste efikasno upravljali svojim dijabetesom tokom praznika.
Šta raditi: Planirajte unaprijed
Idete na prazničnu zabavu kod nekog drugog? Komunicirajte o svojim prehrambenim potrebama s domaćinom i provjerite hoće li jelovnik biti više usmjeren na ugljene hidrate, proteine ili povrće, kako biste mogli prilagoditi dnevni unos hrane i ostaviti prostora za poneku poslasticu. Takođe, dobra ideja je da ponesete svoje jelo – nešto što volite, što je zasitno i neće premašiti vašu dnevnu dozvolu ugljenih hidrata. Piletina s povrćem ili kombinacija sirovog povrća s grčkim jogurtom su odličan izbor. Ako ste domaćin, modifikujte omiljene porodične recepte kako bi bili prilagođeni dijabetesu.
Šta izbjegavati: Preskakanje obroka
Praznici mogu biti užurbani, ali pridržavanje vašeg plana ishrane je od najveće važnosti. Ako idete u šoping, ponesite kesicu povrća i komad sira. Čak i ako znate da će na božićnoj večeri biti mnogo hrane, ne preskačite ručak kako biste „stvorili apetit“. Preskakanje obroka može staviti dodatni stres na jetru, uzrokujući povećano otpuštanje glukoze u krvotok, što negativno utiče na nivo šećera u krvi. Dobre opcije za „snack prije praznične gozbe“ uključuju: sirovo ili kuvano povrće, tvrdo kuvano jaje, kisele krastavce, nezaslađeni čaj, želatin bez šećera, sir, humus i šaku orašastih plodova.
Šta raditi: Koristite metodu tanjira za degustaciju prazničnih jela
Koliko jedete jednako je važno kao i šta jedete kada pokušavate održati ravnotežu. Kada sjednete za praznični obrok, odaberite nekoliko omiljenih jela i koristite „metodu tanjira“ za porciju. Pola tanjira neka budu povrće bez skroba, četvrtina tanjira komad proteina veličine vašeg dlana, a posljednja četvrtina neka bude rezervisana za ugljene hidrate ili nekoliko zalogaja omiljenih jela. Ova metoda omogućava da probate malo od svega što volite, a ipak ostavite prostora za dvije porcije ugljenih hidrata (mlijeko, voće ili desert) kasnije.
Šta izbjegavati: Zaboraviti piti vodu
Piti vode prije prazničnog obroka je bitno i pomoći će vam da smanjite apetit i želju za slatkišima. Takođe, osjećat ćete se zadovoljnije od ugljenih hidrata koje pojedete. Ako odlučite popiti nešto osim vode, poput alkoholnog pića, obavezno ga uračunajte u svoj dnevni unos ugljenih hidrata. Naravno, ako imate CuraLin pri ruci, uživanje u prazničnom zdravicu biće mnogo lakše za vaše tijelo.
Šta raditi: Ostanite aktivni
Lako je prepustiti se prazničnom raspoloženju uz prejedanje, ispijanje pića i ljenčarenje uz omiljene televizijske specijale i novootvorene poklone. Međutim, fizička aktivnost mora biti dio vaših prazničnih aktivnosti. Redovan trening može pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi i čak neutralisati posljedice obilnog obroka. Provedite kvalitetno vrijeme s voljenima kroz aktivne aktivnosti poput porodičnih sportskih igara, šetnje u komšiluku da biste pogledali božićna svjetla ili hanuka svijeće, ili organizujte pravu grudva bitku.
Šta izbjegavati: Cijelonoćne proslave
Sve noćne zabave su privlačne, ali zapamtite nećete biti svježi i uravnoteženi ujutru. Nedostatak sna može otežati kontrolu nivoa šećera u krvi i povećati žudnju za visokokaloričnom hranom. Umjerenost je ključna – izađite, zabavite se, ali se vratite kući na solidnih 7-8 sati noćnog sna.