Dijabetes i visoke temperature

Visoke temperature tokom ljetnjeg perioda i dijabetes nisu baš idealna kombinacija.

Moramo biti svjesni da su osobe sa dijagnozom dijabetes tip 1 i tip 2 u većem riziku od iscrpljenosti usljed porasta temperatura. Bez obzira za koju se aktivnost odlučite tokom ovog perioda, da li samo provodite neko vrijeme na otvorenom ili planirate putovanje, jako je važno da budete svjesno rizika kom ste izloženi. Tokom ovog perioda neophodno je provjeravati nivo šećera u krvi učestalije nego inače.

Toplije vrijeme i visoke temperature ubrzavaju naš metabolizam što dalje vodi povećanoj apsorbciji insulina usljed čega se može javiti hipoglikemija. Tokom ljetnjeg perioda hipoglikemiju je teže prepoznati jer simptomi povezani sa njom ,poput znojenja i umor, mogu biti povezani i sa vrućinom.

Ukoliko se odlučite za putovanje koje podrazumijeva da vi vozite, budite jako oprezni, redovno pravite pauze, testirajte nivo šećera u krvi i hidrirajte se pravilno. Ne zaboravite da pripremite tablete glukoze ili slatko piće, kako bi imali izvor ugljenih hidrata ukoliko osjetite simptome hipoglikemije.

Simptomi iscrpljenosti izazvane visokum temperaturama:
  • vrtoglavica
  • grčevi u mišićima
  • ubrzan rad srca i mučnina
  • pojačano znojenje
  • glavobolja.

Uticaj visoke temperature na osobe sa dijabetesom

Kako je, usljed klimatskih promjena ,zabilježen stalan porast temperature-ekstremne vrućine tokom ljetnih perioda negativno utiču posebno na osobe sa dijagnozom dijabetes tip 2.

Umjerena ili veća fizička aktivnost može dovesti do obilnog znojenja, a dalje i do dehidratacije i porasta nivoa glukoze kod osoba sa dijabetesom tip 2.

Kako je oštećenje krvnih sudova i nerava posljedica dijabetesa, tijelo dijabetičara ne može efikasno da se hladi, pa su osobe sa dijagnozom dijabetes tip 2 izloženije uticaju visokih temperatura.

Brže dehidriraju, unos tečnosti može povećati nivo šećera u krvi, što dalje vodi učestalijem mokrenju, a na kraju i dehidrataciji.

Preporuke tokom ljetnjeg perioda:
  • Povećajte dnevni unos vode;
  • Izbjegavajte alkohol i kafu;
  • Provjeravajte nivo glukoze u krvi učestalije;
  • Birajte laganiju odjeću, svijetlih boja i prijatnih materijala;
  • Obavezno koristite kremu za sunčanje i zaštitite se šeširom ili kapom;
  • Birajte klimatizovane prostore;

Započni zdraviji život danas

Povezani članci

Vodič za povećanje nivoa energije sa visokohranjivim namjernicama
Ishrana

Vodič za povećanje nivoa energije pomoću hranjivih namjernica

Održavanje nivoa energije tokom dana igra ključnu ulogu za vitalan i produktivan život. Iako kofein i šećer mogu pružiti kratak nalet energije, njihovi efekti su kratkotrajni i mogu ometati produktivnost na duže staze. Umjesto toga, fokusiranje na konzumaciju pravih namjernica može prirodno i konzistentno povećati nivo energije. Evo korisnog vodiča o izboru hrane koja može poboljšati nivo energije i napuniti vaše tijelo.

Diabetes tip 2 10 savjeta za Samoupravljanje
Zanimljivosti

Diabetes tip 2 – 10 savjeta za Samoupravljanje

Ukoliko imate dijagnozu Dijabetes tip 2, vaš ljekar i ostali medicinski savjetnici će blisko sarađivati sa vama i olakšati vam da održavate nivo šećera u krvi pod kontrolom.

Dijabetes tip 2 i alergije
Zdravlje

Dijabetes tip 2 i alergije

Iako alergije nemaju direktan uticaj na dijabetes, to jest na nivo šećera u krvi, neki ljekovi koji se koriste kao terapija za alergije mogu itekako uticati na nivo glukoze u krvi.