Terapija toplom kupkom može koristiti osobama s dijabetesom tipa 2

Terapija toplom kupkom može koristiti osobama s dijabetesom tipa 2

Korišćenje toplih kupki može poboljšati zdravlje srca i krvni pritisak kod osoba koje žive s dijabetesom tipa 2, pokazala su najnovija istraživanja.

Naučnici sa Univerziteta u Portsmouthu otkrili su da terapija toplom kupkom može poboljšati osjetljivost na insulin kod osoba s dijabetesom tipa 2.

Tokom dvonedjeljnog perioda, 14 osoba s dijabetesom tipa 2 provelo je otprilike osam do deset sati sjedeći u vodi zagrijanoj na 40°C.

Nakon boravka u vodi, učesnici su primijetili da insulin koji proizvode djeluje efikasnije, navodi se u studiji.

Glavni autor, dr Ant Šepard, rekao je:

„Osobe s dijabetesom imaju visok nivo šećera u krvi, što karakteriše ovu bolest. Naš cilj kao naučnika je da smanjimo te nivoe šećera.

Postoje načini da to postignemo, kao što su ishrana i vježbanje, ili propisivanje lijekova. Međutim, iako su ovi tretmani efikasni, postoje prepreke koje otežavaju njihovu primjenu, zbog čega su neophodni alternativni pristupi.“

On je dodao:
„Iako su istraživanja o terapiji toplom vodom još uvijek ograničena, ova studija je jasno pokazala da je boravak u toploj kupki povećao osjetljivost na insulin kod učesnika.

Gušterača je poput baterije – može proizvesti određenu količinu insulina, ali u nekom trenutku – naročito kod osoba s dijabetesom tipa 2 – ta proizvodnja može oslabiti.“

Nastavio je:
„Ako uspijemo povećati osjetljivost na insulin i time smanjiti potrebu za njegovom proizvodnjom, to bi bilo mnogo bolje za dugoročno zdravlje gušterače.“

Kako bi osigurali sigurnost učesnika, istraživači su svakih 15 minuta pratili njihov krvni pritisak i puls dok su sjedili u toploj kupki.

Svaki učesnik je bio potopljen do ključne kosti, a naučnici su nastojali da njihova unutrašnja tjelesna temperatura dostigne 38,5 do 39°C.

Koautor studije, dr Tomas Džejms, izjavio je:

„Takođe smo otkrili da su učesnici tokom studije sagorijevali manje kalorija, što znači da su njihova tijela postala efikasnija u stanju mirovanja.

Ovo možda zvuči negativno, ali ako su tijela učesnika efikasnija u mirovanju, vjerovatno to znači da im je poboljšana sposobnost suočavanja s fizičkim aktivnostima, poput penjanja stepenicama ili igranja s unucima. Nadamo se da će, ukoliko im lagana fizička aktivnost postane lakša, biti motivisani da se više kreću.“

Dodao je:
„Izlaganje visokim temperaturama poboljšalo je rad tijela, ali ne samo dok su učesnici sjedili u toploj kupki – vidjeli smo i da su njihova srca radila s manje napora i nekoliko dana nakon terapije.“

Zaključio je:
„Iako su potrebna dalja istraživanja, ova studija naglašava uzbudljivu mogućnost korišćenja inovativne toplotne terapije za upravljanje dijabetesom tipa 2.

Nadamo se da bi ovi nalazi mogli dovesti do poboljšanog opšteg blagostanja, bolje kontrole šećera u krvi i boljeg zdravlja srca kod osoba s ovom bolešću.“

Započni zdraviji život danas

Povezani članci

Visoki Trigliceridi Naspram Lošeg Holesterola: Šta Je Gore?
Zdravlje

Visoki Trigliceridi Naspram Lošeg Holesterola: Šta Je Gore?

Iako možda znate razliku između lošeg i dobrog holesterola, možda niste svjesni da su trigliceridi, vrsta masti u krvi, jednako važni za zdravlje srca. Kada su nivoi previsoki, masne naslage se lakše nakupljaju u arterijama, povećavajući rizik od srčanih problema.

Zašto je humus odličan za dijabetes?
Ishrana

Zašto je humus odličan za dijabetes?

Prilikom upravljanja dijabetesom, važno je birati hranljive namirnice koje pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.
Jedna od takvih namirnica je humus, bliskoistočni namaz napravljen od leblebija.
Ne samo da je ukusan, već ima i brojne prednosti za regulaciju šećera u krvi.
Hajde da istražimo zašto bi humus mogao postati vaša omiljena užina i kako ga možete napraviti kod kuće.