Covid 19 i dijabetes – uticaj izolacije na mentalno zdravlje

Sve što je korona virus donio sa sobom u velikoj mjeri je uticalo na mentalno zdravlje značajnog broja ljudi.
Tokom predhodne dvije godine suočili smo se sa pandemijom virusa Covid 19 i njegovim neočekivanim posljedicama-dugotrajnom izolaciji i promjenama u načinu života.

Izolovanost, nemogućnost socijalizacije, razdvojenost od porodice i prijatelja uzrokovalo je porast broja osoba sa dijagnozom depresije.

Veliki broj ljudi sa dijabetesom imalo je, u ovom periodu, problema sa porastom težine, što dalje može dovesti do ozbiljnih posljedica kao što su povećanje nivoa šećera u krvi ili pogoršanje simptoma dijabetesa.

Mentalno zdravlje i dijabetes

Kako je već poznato, neke promjene koje se javljaju kod osoba sa dijagnozom dijabetes tip 2,kao što su: nesanica, osjećaj nemira i sl. simptomi su i samog dijabetesa.

Depresija često može biti prisutna kod osoba sa dijabetesom,a da ne bude na vrijeme dijagnostifikovana. Simptomi depresije mogu podsjećati na simptome dijabetesa.

Ipak, ukoliko osjećate neke od sledećih simptoma, potražite pomoć ljekara:

  • osjećaj nervoze
  • osjećaj
  • tugesamoubilačke
  • misliotuđenje od bliskih ljudi-porodice i prijatelja
  • nezainteresovanost za aktivnosti ili stvari koje su vam nekada pričinjavale zadovoljstvo
  • gubitak interesa ili osjećaja zadovoljstva
  • manjak energije
  • promjene u navikama vezanih za spavanje

Dosadašnje studije pokazuju da tek jedna četvrtina osoba sa dijagnozom dijabetesa na vrijeme dobiju dijagnozu vezano za depresiju i krenu sa preporučenim tretmanima.

Uticaj na mentalno zdravlje može dovesti do brojnih problema kao što su: poramećaj ishrane,anksioznost i drugo. Sva navedena stanja kod dijabetičara mogu izazvati dalekosežne posljedice ukoliko nisu na vrijeme dijagnostifikovana i tretirana.

Preporuke

Ukoliko se neki od gore navedenih simptoma javi, prva preporuka je da potražite stručnu pomoć.

  • Kako bi se oslobodili stresa i poboljšalji svoje mentalno stanje možete razgovarati sa osobama od povjerenja-prijateljima ili članovima prorodice.
  • Posvetite se hobijima ili aktivnostima koje vas čine srećnim.
  • Izbjegavajte stresne situacije i događaje.
  • Fizička aktivnost je od velike važnosti, jer pozitivno utiče na zdravlje-fizički i psihički.

Započni zdraviji život danas

Povezani članci

Grčki jogurt
Ishrana

Grčki jogurt i dijabetes tip 2

Grčki jogurt, osnovna namjernica mediteranske kuhinje i jedna od najkorisnijih namjernica „za bilo kada“ (može se konzumirati za doručak, ručak ili večeru), bogat je hranljivim materijama koje čuvaju naše tijelo zdravim i pomažu nam da se osjećamo siti.

Da li su osobe sa dijabetesom tipa 2 zdrave ili ne?
Zanimljivosti

Da li su osobe sa dijabetesom tipa 2 zdrave ili ne?

Dijabetes je hronična bolest, ali ima prehrambenu prirodu. Pravilnim liječenjem, koje uključuje zdrave životne navike i odgovarajuću medicinsku njegu, moguće je upravljati bolešću i spriječiti pogoršanje simptoma tokom vremena. Potpuno je moguće živjeti s dijabetesom tipa 2 zdrav, ispunjen život bez umora, naglih padova energije, promjena raspoloženja i stalne gladi—ključ je u pravilnom upravljanju.