Dijabetes tip 2 i fizička aktivnost- preporuke i blagodeti

Dijabetes tip 2 se najčešće javlja nakon 30. godine života, uobičajno kao posljedica načina života i nepravilne ishrane.

Kako nekontrolisan unos šećera dovodi do njegovog nagomilavanja u organizmu tako se posledično javlja i potreba za većom proizvodnjom insulina. Beta ćelije se zbog takve izloženosti vremenom iscrpe i njihova produktivnost opada, a javlja se i manja osjetljivost ćelija na insulin. 

    Fizička aktivnost se uglavnom pominje kao mjera prevencije od stvaranja dijabetesa tip 2, međutim i osobe sa dijagnozom imaju velike koristi od vježbanja.

Navešćemo neke od pozitivnih strana fizičke aktivnosti:

  • Fizička aktivnost utiče na povećanje osjetljivosti ćelija na insulin, što vremenom može dovesti i do smanjenja upotrebe ljekova
  • Kontrola tjelesne mase, olakšava praćenje i prilagođavanje ishrane potrebama
  • Smanjuje se faktor rizika vezan za kardio-vaskularna oboljenja
  • Praćenje nivoa glukoze će postati učestalije i pozitivni rezultati će pozitivno uticati na vas
  • Psihološki uticaj-rast samopouzdanja, smanjenje zavisnosti od ljekova, osjećaj kontrole nad dijabetesom stvara osjećaj veće kontrole nad ostalim sferama života

Po nekim dosadašnjim istraživanjima 25-30 minuta vježbe dnevno preporučuje se osobama sa dijagnozom dijabetes tip 2. To nisu vježbe koje podrazumijevaju obavezno odlazak u teretanu, štaviše većinu možete raditi i kod kuće. Neke od preporučenih vježbi su:

  • Hodanje
  • Pilates
  • Joga
  • Ples
  • Vožnja bicikla
  • Vježbe istezanja

Najučinkovitiji rezultat daće kombinacija ovih vježbi. Kako je svaka od navedenih ima različit uticaj na naše tijelo, potrebno je kombinovati ih i prilagoditi sebi plan vježbanja kako bi dobili najbolje rezultate.

Preporuka je izbjegavati dugotrajno sjedenje, nakon svakog polusatnog sjedenja treba prošetati ili odraditi set vježbi.

Vrijeme je da donesete dobre odluke i olakšate sebi život sa dijabetesom. Kao što smo naveli fizička aktivnost donosi višestruku korist i poboljšava vaše zdravlje. Sada je pravi tren da, ukoliko već niste fizički aktivni, donesete odluku i sebi poboljšate svakodnevni život usvajajući zdrave stilove života.  

Započni zdraviji život danas

Povezani članci

Visoki Trigliceridi Naspram Lošeg Holesterola: Šta Je Gore?
Zdravlje

Visoki Trigliceridi Naspram Lošeg Holesterola: Šta Je Gore?

Iako možda znate razliku između lošeg i dobrog holesterola, možda niste svjesni da su trigliceridi, vrsta masti u krvi, jednako važni za zdravlje srca. Kada su nivoi previsoki, masne naslage se lakše nakupljaju u arterijama, povećavajući rizik od srčanih problema.

Zašto je humus odličan za dijabetes?
Ishrana

Zašto je humus odličan za dijabetes?

Prilikom upravljanja dijabetesom, važno je birati hranljive namirnice koje pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.
Jedna od takvih namirnica je humus, bliskoistočni namaz napravljen od leblebija.
Ne samo da je ukusan, već ima i brojne prednosti za regulaciju šećera u krvi.
Hajde da istražimo zašto bi humus mogao postati vaša omiljena užina i kako ga možete napraviti kod kuće.