Kokos kao zdrava alternativa?

Kokos kao zdrava alternativa?

Kada živite sa dijagnozom dijabetes tip 2, uvjek je izazovno naći načina da zadovoljimo potrebu za slatkišima, ad razmišljamo van okvira i ohrabrimo se probati neke nove, zdravije namjernice.

Stalno nalazimo zdrave alternative tradicionalnim sastojcima koji čine naše obroke zdravijim izborom i bezbjednijim za dijabetičare.

U posljednje vrijeme kokos je izuzetno popularna namjernica kada pričamo o zdravoj ishrani.

Iako imaju visok sadržaj masti, sadrže proteine, nekoliko bitnih minerala i male količine B vitamina.

Meso kokosa je bogato magnezijumom i bakrom. Kokos se može koristiti kao alternativa za kuvanje,prženje, za njegu kose i kože.
Upoznajmo se sa nekoliko najpopularnijih altertativa dobijenih od kokosa:
Kokosovo mlijeko – zastupljeno u Azijskoj kuhinji, ovo bogato i hranjivo mlijeko, dbijeno je iz mesnatog dijela kokosa. Kako je potpuno prirodnog porijekla, ne sadži dodatni šećer, ipak morate biti vrlo oprezni u doziranju jer mu je glikemijski index vrlo visok, čak 97.
Kada je riječ o kuvanju, najbolje je upotrebu kokosovog mlijeka svesti na dodavanje supama, čorbama i sličnim jelima radi postizanja kremaste strukture.
Kokosova voda – Rijetka, zaslađena tečnost, dobijena iz mladog ploda zelenog kokosa. Sastavljena je uglavnom od ugljenih hidrata, prirodno je slatka i sadrži visok nivo potasijuma, magnezijuma i vitamina C. Najveći problem sa kokosovom vodom je da proizvođači obično dodaju zaslađivače ili vještačke ukuse u proizvodima koji su nam dostupni u trgovinama.
Obratite pažnju prilikom odabira,odlučite se za opciju bez dodatog šećera.
Kokosovo brašno – bezglutenska varijanta koja je u suštini sušeni kokos u obliku pudera. Proizvodi se od mesa kkokosa nakon ekstrakcije mlijeka., suvi ostatak je sameljen u puderasto brašno.
Bogato je vlaknnima, što ga čini dobrom opcijom za prevenciju bolesti srca i smanjenje holesterola. Vrlo malo utiče na nivo šećera u krvi jer je za razliku od pšeničnog brašna niskog sadržaja ugljenih hidrata.

Kokosov šećer – Ima manji glikemijski index od šećera dobijenog iz šećerne repe. Ipak morate uzeti u obzir da ima uticaj na nivo šećera u krvi, manji od ostalih šećera, ali se ipak mora pravilno dozirati.

Kokosovo ulje – poslednja istraživanja pokazuju da kokosovo ulje vjerovatno utiče na smanjenje insulinske rezistencije, smanjuje akumulaciju masnoće izazvanu unosim drugih masnoćom bogatih namjernica. Ova istraživanja su važna jer je poznato da debljina i insulinska rezistenicija predstavljaju predispozicije za dobijanje dijabetesa tip 2.

Ipak, važno je naglasiti da je kokosovo ulje zasićena mast, te da je potrebno količinu unosa prilagoditi potrebama i generalnom zdravrstvenom stanju.

Trenutno dostupan bonus!

Curalife Kuvar

84 recepta za zdravu i ukusnu ishranu dijabetičara

Povezani članci

kokice
Ishrana

Da li su kokice dobra užina za osobe sa dijabetesom?

Užinanje sa dijabetesom može postati poprilično komplikovano.
Stvari poput insulina koji je još aktivan, visokog šećera u krvi i brojanja ugljenih hidrata mogu učiniti užinu stresnom.
Ipak, mnogi ljudi sa dijabetesom uživaju u užinama – i ako ste gladni između obroka, trebate da užinate!
Užine mogu biti odličan način da se zasitite između obroka, a kada se pravilno pripreme, mogu pomoći i u stabilizaciji nivoa šećera u krvi.

Najbolji i najgori hljebovi za osobe sa dijabetesom tipa 2
Ishrana

Najbolji i najgori hljebovi za osobe sa dijabetesom tipa 2

Ako imate dijabetes tipa 2, vjerovatno vam je neko nekad sa neodobravanjem pogledao u tost i rekao: „Ne možeš to jesti.“ Ignorišimo na trenutak smjelost ove osobe, jer je većinom ova izjava jednostavno netačna.

15 izvora nemasnih proteina
Ishrana

15 izvora nemasnih proteina

„Dovoljan unos proteina je od vitalnog značaja za cjelokupno zdravlje. Protein je građevinski blok tijela, jer su kosti, mišići, koža i krv sastavljeni od proteina“,