Praznici i dijabetes

Bliži nam se Nova godina i brojni vjerski praznici,a sa njima i porodična okupljanja. Ovo doba godine može biti naročito teško za dijabetičare i često izaziva anksiznost. Gledajući druge kako uživaju u raznim slasticama i piću, jako je teško ostati pribran i voditi računa o svim tim šećerima na dohvatu ruke.

Tokom praznika posebna pažnja se poklanja pripremi hrane – razne poslastice i specijaliteti nezaobilazan su dio prazničnih veselja. Izbjegavanje zabave i porodice nije opcija, stoga vam nudimo nekoliko savjeta kako da uživate u praznicima i bar na kratko odahnete od svog dijbetesa:

  1. Planirajte unaprijed

Vjerujemo da imate plan ishrane koje se držite, ali on tokom praznika neće baš biti od koristi. Porodična okupljanja se planiraju unaprijed i uvjek podrazumijevaju atipično vrijeme za obrok-kasni ručak ili ranu večeru. Predlog je da se unaprijed pripremite da tog dana jedete po drugačijem rasporedu,a da ne ugrozite i zanemarite dnevne potrebe svog organizma.

  1. Pazite na količinu unijete hrane

Iako je lijepo odati čast osobi koja je pripremila sve te divne obroke i slastice, vi niste u obavezi da probate baš sve sa stola. Morate ostati svjesni činjenice da praznična trpeza obiluje jelima koja se baš i ne nalaze na vašem dnevnom jelovniku. Izbjegavajte pržene, mase i pečene obroke, poslastice sa visokim sadržajem šećera. Birajte radije jela od povrća , poslastice sa voćnim nadjevom i sl. Ukoliko ste i dalje zabrinuti da nećete biti naročito siti na zabavi, uvjek možete ponuditi da donesete neko od vaših omiljenih jela(salatu ili sl.) koja će prijati i ostalima a vama će obezbijediti osjećaj bezbrižnosti.

  1. Oprezno sa pićima

Praznici gotovo uvjek počinju i završavaju zdravcom. Ukoliko se pak odlučite da i sami konzumirate neko alkoholno piće, savjet je da povedete računa tokom odabira šta je prema vašem stanju bezbijedno za vas. Neka pića povećavaju,a neka pak snižavaju nivo šećera u krvi.

Ukoliko izbjegavate alkohol, birajte prirodniju varijantu sokova-sveže cijeđene, bez dodatnog šećera. Gazirana pića možete zamijeniti kisjelom vodom.

  1. Povrće kao zamjena za grickalice

Ukoliko osjetite potrebu da, dok čekate obrok, ipak nešto prezalogajite neka vaš izbor bude svježe ili bareno povrće. Možete ga jesti samo ili uz neki umak.

Birajte niskokalorične varijante kako bi vaša dnevna ishrana ostala uravnotežena i nakon praznične trpeze.

  1. Čokolada. Da ili ne?

Ukoliko ste ljubitelj čokolade, imamo dobru vijest za vas. Ne morate je izjegavati,jednostavno izaberite zdraviju varijantu. Preporuka su crne čokolade sa najmanje 70% kakaa, a naučno je dokazano da poboljšava insulinsku rezistenciju. Naravno, i ovdje morate biti oprezni, svaka čokolada sadrži određeni nivo šećera, pa je potrebno ostati umjeren i kontrolisano je konzumirati.

Kako bi vrijeme provedeno sa porodicom,što je i cilj prazničnih okupljanja, učinili ljepšim i opuštenijim pridržavajte se naših savjeta i smjernica. Vjejemo da, ukoliko bi i članove porodice upoznali sa savjetima, olakšali bi sebi i učinili praznike ugodnijim i bezbrižnijim.

Donesite nove odluke za predstojeću godinu:

-budite fizički aktivniji,

-uživajte u svakom danu,

-pripremajte ukusna jela, jer zaista je veliki broj recepata prilagođenih dijabetičarima dostupan,

-zamijenite stare navike novim – birajte pametnije i zdravije.

Trenutno dostupan bonus!

Curalife Kuvar

84 recepta za zdravu i ukusnu ishranu dijabetičara

Povezani članci

Vodič za povećanje nivoa energije sa visokohranjivim namjernicama
Ishrana

Vodič za povećanje nivoa energije pomoću hranjivih namjernica

Održavanje nivoa energije tokom dana igra ključnu ulogu za vitalan i produktivan život. Iako kofein i šećer mogu pružiti kratak nalet energije, njihovi efekti su kratkotrajni i mogu ometati produktivnost na duže staze. Umjesto toga, fokusiranje na konzumaciju pravih namjernica može prirodno i konzistentno povećati nivo energije. Evo korisnog vodiča o izboru hrane koja može poboljšati nivo energije i napuniti vaše tijelo.

Diabetes tip 2 10 savjeta za Samoupravljanje
Zanimljivosti

Diabetes tip 2 – 10 savjeta za Samoupravljanje

Ukoliko imate dijagnozu Dijabetes tip 2, vaš ljekar i ostali medicinski savjetnici će blisko sarađivati sa vama i olakšati vam da održavate nivo šećera u krvi pod kontrolom.

Dijabetes tip 2 i alergije
Zdravlje

Dijabetes tip 2 i alergije

Iako alergije nemaju direktan uticaj na dijabetes, to jest na nivo šećera u krvi, neki ljekovi koji se koriste kao terapija za alergije mogu itekako uticati na nivo glukoze u krvi.