Zašto je crna čokolada bolja za zdravlje?

Zašto je crna čokolada bolja za zdravlje?

Dosadašnja istraživanja o vezi između konzumacije čokolade i dijabetesa tipa 2 dala su neujednačene rezultate. Takođe, malo studija je pravilo razliku između mliječne i crne čokolade.

Kako bi doprinijeli boljem razumijevanju ove teme, istraživači sa Harvard T.H. Chan škole javnog zdravlja koristili su podatke iz studija Nurses’ Health I i II i Health Professionals Follow-up Study. Tokom više od 30 godina, 192.000 odraslih osoba bez dijabetesa na početku istraživanja davali su izvještaje o svojim prehrambenim navikama, uključujući konzumaciju čokolade, kao i o statusu dijabetesa i tjelesnoj težini.

Šta je istraživanje pokazalo?

 

Na kraju studije, 19.000 učesnika prijavilo je dijagnozu dijabetesa tipa 2. Od 112.000 osoba koje su izvijestile o unosu crne i mliječne čokolade, gotovo 5.000 je oboljelo od ove bolesti.

Istraživači su otkrili da su oni koji su konzumirali najmanje pet porcija bilo koje vrste čokolade sedmično (oko 140 grama ukupno) imali 10% manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 u poređenju s onima koji su rijetko ili nikada nisu jeli čokoladu.

Smanjenje rizika bilo je još izraženije kod crne čokolade – oni koji su jeli najmanje pet porcija crne čokolade sedmično imali su 21% manji rizik od razvoja dijabetesa.

Važno je napomenuti da konzumacija mliječne čokolade nije bila povezana sa smanjenjem rizika od dijabetesa, ali jeste sa dugoročnim povećanjem tjelesne težine. S druge strane, povećan unos crne čokolade nije bio povezan s dobijanjem na težini tokom vremena.

Prema riječima doktorskog studenta i glavnog autora studije Binkaija Liua, „Naši nalazi sugerišu da nisu sve čokolade iste. Za sve ljubitelje čokolade, ovo je podsjetnik da male promjene, poput izbora crne umjesto mliječne čokolade, mogu pozitivno uticati na njihovo zdravlje.”

„Iako crna i mliječna čokolada imaju slične nivoe kalorija i zasićenih masti, čini se da bogatstvo polifenola u crnoj čokoladi može ublažiti efekte zasićenih masti i šećera na povećanje tjelesne težine i rizik od dijabetesa“, istakao je koautor studije dr Qi Sun, MD, MMS, ScD. „To je intrigantna razlika koja zaslužuje dalje istraživanje.”

Potreba za dodatnim istraživanjima

 

Autori studije su dodali da je konzumacija čokolade među učesnicima istraživanja bila niža u poređenju s nacionalnim prosjecima i da se nalazi možda ne mogu primijeniti na osobe koje jedu vrlo velike količine čokolade. Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se bolje razumjela veza između unosa crne čokolade i rizika od dijabetesa tipa 2.

Iako je potrebno još dokaza, ova studija doprinosi rastućem broju istraživanja koja pokazuju da svjesni izbori u vezi s konzumacijom čokolade mogu biti sladak korak ka boljem zdravlju.

Za više informacija, pročitajte saopštenje za javnost Harvard T.H. Chan škole javnog zdravlja ili pogledajte studiju objavljenu u časopisu The BMJ.

Započni zdraviji život danas

Povezani članci

Visoki Trigliceridi Naspram Lošeg Holesterola: Šta Je Gore?
Zdravlje

Visoki Trigliceridi Naspram Lošeg Holesterola: Šta Je Gore?

Iako možda znate razliku između lošeg i dobrog holesterola, možda niste svjesni da su trigliceridi, vrsta masti u krvi, jednako važni za zdravlje srca. Kada su nivoi previsoki, masne naslage se lakše nakupljaju u arterijama, povećavajući rizik od srčanih problema.

Zašto je humus odličan za dijabetes?
Ishrana

Zašto je humus odličan za dijabetes?

Prilikom upravljanja dijabetesom, važno je birati hranljive namirnice koje pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.
Jedna od takvih namirnica je humus, bliskoistočni namaz napravljen od leblebija.
Ne samo da je ukusan, već ima i brojne prednosti za regulaciju šećera u krvi.
Hajde da istražimo zašto bi humus mogao postati vaša omiljena užina i kako ga možete napraviti kod kuće.